Pierwsza rocznica śmierci

Gdy zbliża się pierwsza rocznica śmierci bliskiej nam osoby już parę tygodni wcześniej czujemy pewne zaniepokojnie. Niby już minął rok od pogrzebu, a wydaje się że to dopiero było wczoraj. Każdy z nas podświadomie boi się tego dnia. Aby uniknąć rozczarowania ważne jest abyśmy NIE oczekiwali że wszyscy będą o tej dacie pamiętać. Niektórzy będą myśleć, że jak nie przypomna Wam o tej dacie wysyłając kartkę czy dzwoniąc to że Wy nie będziecie o niej pamietać. Doceńcie natomiast tych, którzy razem z Wami pamiętają. Niech ten dzień będzie dla Was wypłeniony wspomnieniami o zmarłym. Zastanówmy się jaki był ten rok żałoby? Czy spojrzeliśmy na życie innym okiem? Czy poczyniliśmy jakieś nowe postanowienia? Czy denerwujemy się, że nasze życie już powinno być na innym etapie a według nas nie jest? Bardzo często wydaje nam się, że odejście najbliższej osoby już nie powinno nas tak boleć. Pamiętajmy jednak, że żałoba to proces który musimy przejść we własnym tempie. Czy przez ten rok może tracąc niektórych znajomych zyskaliśmy nowych co Was wspierają i budują? A może ten rok nauczył Was czerpać z życia w inny sposob? Może nauczył nas doceniać inne wartości? Większość z nas jest wychowana w tradycji kiedy żałoba obowiązywała rok czasu, ale dobrze wiemy że na tym się nie kończy.  Tradycyjnie przez ten rok nie chodziliśmy na imprezy i przeważnie ubieraliśmy ubrania w kolorze ciemnym. Pierwsza rocznica śmierci jest bardzo ważna dla nas data, bądźcie dla siebie wyrozumiali. Ten rok był dla Was bardzo trudny, nie tylko przeżywaliście żałobę, ale musieliście się nauczyć żyć od nowa, przejąć obowiązki, czy wspierając innych członków rodziny. Ja życzę Wam żeby z czasem Wasz ból był mniejszy a życie dało Wam nowe możliwości. Strata naszych bliskich przypomina nam o kruchości życia..ile każdemu z nas zostało, nikt nie wie, więc żyjmy tak jakby każdy dzień był naszym ostatnim.

 

Jak uczcić tą pierwszą rocznicę śmierci
Pierwsza rocznica śmierci w procesie żałoby jest bardzo ważna dla nas data. Jest to czas wspomnień o zmarłym czy refleksji nad naszym własnym życiem. Niektórzy ludzie chcą aby ten dzień był dniem uczczenia zmarłego. Co możesz w tym kierunku uczynić:

 

  • Zamów Mszę Św. w kosciele w intencji zmarłego
  • Idź na cmentarz biorąc ze sobą znicz, czy kwiaty
  • Zapal świeczkę przy zdjęciu zmarłego
  • Posadź w ten dzień drzewko, czy kwiaty które będą rosły z roku na rok upamiętniając ten dzień
  • Napisz list do zmarłego, nie tylko napisz co cię boli, czego ci brakuje, ale również podziel się swoimi osiągnięciami i radosnymi momentami. Nie będzie łatwo go pisać, ale na pewno będzie warto…
  • Zaproś rodzinę czy znajomych do siebie i powspominajcie miłe momenty z życia kiedy zmarły był z Wami.
  • Jeżeli ktoś będzie pamiętał i nas zaprosi na lunch czy kolację spędźmy z nimi czas i podzielmy się przeżyciami, wspomnieniami.
  • Zrób tzw prayer cards z datą pierwszej rocznicy śmierci i wyślij do bliskich którzy wiesz, że też przeżywają z Tobą żałobę

 

Modlitwa za zmarłego w rocznicę śmierci
Boże, miłosierny Panie, obchodząc rocznicę śmierci Twojego sługi(Twojej służebnicy), prosimy Cię, abyś jego (jej) duszy dał miejsce w niebie, błogosławiony pokój i jasność Twojego światła.

Panie, wysłuchaj łaskawie naszych modlitw za duszę Twojego sługi, którego (Twojej służebnicy, której) rocznicę śmierci obchodzimy, prosimy za nią, abyś ją przyjął do społeczności Twoich Świętych.

Spraw, prosimy Cię, Panie, aby dusza Twojego sługi, którego (Twojej służebnicy, której) rocznicę śmierci obchodzimy, otrzymała przebaczenie i wieczny odpoczynek.

 

By izabelafuneralservice

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s