Czy mozna mieć Msze Św. z prochami zmarłej osoby?

Jeżeli chodzi o USA to jak najbardziej, nie ma absolutnie żadnych przeciwskazań i nie słyszałam żeby jakikolwiek Kościół tego odmówil. Coraz częściej rodziny wybierają opcje spopielenia zwłok, a następnie zamawiają Msze Świętą dla rodziny i znajomych z obecnością urny w Kościele.

Natomiast gdy chcemy mieć Msze Św. z prochami w Kościele w POLSCE to tutaj możemy natknąć się na problemy.  Otóż kremacja w Polsce nie jest zabroniona przez Kościół ale Msza z urna w kościele zezwolona jest tylko w dwóch przypadkach:

  1. Gdy śmierć nastąpiła za granicą kraju
  2. Gdy na pogrzeb przyjeżdża rodzinavz daleka i trudno im być na dwóch częściach pogrzebu, czyli na Mszy Św. połączonej z ostanim pożegnaniem ciała zmarłego i, po pewnym czasie na obrzędzie złożenia urny w grobie czy kolumbarium.

Wykonałam kilka telefonów do Polski i każdy ksiądz mi powiedział, że to czy będzie Msza Św. z urną zależy wyłącznie od księdza, bo tak naprawde to nigdzie nie pisze że jest zakaz.  Paru księży mi powiedziało, że modlimy się o zbawienie duszy i czy będzie to urna czy trumna to nie ma znaczenia, bo to już nie chodzi o ciało, ale o duszę i podkreślali że właśnie dlatego Msza pogrzebowa i modlitwa ma ogromne znaczenie dla duszy zmarłego.


…Panie, wysłuchaj łaskawie naszych modlitw za dusze sług i służebnic Twoich, za które się modlimy prosząc, abyś je przyjął do społeczności swoich Świętych. Spraw, prosimy Cię, Panie, aby dusze sług i służebnic Twoich, oczyszczone ze swoich win, otrzymały przebaczenie i wieczny odpoczynek. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

By izabelafuneralservice

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s