Kto mnie pochowa?

Każdy z nas ma inną sytuację życiową, a życie na emigracji czasem dokłada nam dodatkowych problemów.  Często słyszymy, że “z rodziną najlepiej na zdjęciu i to w środku żeby nas nie odcieli”. Weźmy pod uwagę takie sytuacje:

  • Mieszkam w Ameryce sam, żona jest w Polsce
  • Mój mąż jest w więzieniu
  • Jestem wdową, nie mam swoich dzieci
  • Jestem panną, mieszkam tu sama a reszta rodziny jest w Polsce
  • Myśle, że mnie córka pochowa, bo na męża (czy żonę) nie mogę liczyć
  • Ja bym chciała mieć tradycyjny pogrzeb, a mąż powiedział, że mnie spali i rozsypie w lesie
  • Ja bym chciał być pochowany w Polsce, ale żona powiedziała, że nie będzie za to płacić.

Jeżeli nie zabezpieczymy się, kto ma nas pochować, to w Ameryce prawo do decyzji za pochówek będą ponosić osoby w następującej kolejności:

1. Współmałżonek lub partner (jeżeli jesteśmy w tzw. Civic Union związku). Od 19 lutego 2007 partnerzy w takich związkach maja takie same prawa jak w małżeństwie

2. Większość dzieci, jeżeli mamy 3 dzieci to dwoje musi sie zgodzić, jeżeli mamy 4 dzieci to 3. Jeżeli jedna córka chce skremować, a 2 się nie zgodzą to wtedy jej decyzja zostanie przeważona decyzją dwóch córek.

3. Rodzic lub rodzice zmarłego

4. Większość braci i sióstr

5. Inni członkowie rodziny w lini pokrewieństwa

6. Jeżeli nie ma żyjących członków rodziny i nie ma testamentu to wtedy sąd wyznacza osobę która zajmie się pochówkiem

Jeżeli współmałżonek chce zrobić pogrzeb, a dzieci nie chcą, to niestety dzieci nie maja nic do powiedzenia. Jeżeli ktoś jest wdową czy wdowcem i dzieci chcą pochować w Ameryce, a cała rodzina chce wysłać do Polski, większość dzieci decyduje.

Kto to jest Funeral Agent?

Jeżeli jednak mamy niewyjasnioną sytuację rodzinną i chcemy się zabezpieczyć, aby nasze życzenie odnośnie pochówku zostało uhonorowane pomijając niektórych członków rodziny to możemy wyznaczyć sobie osoba tzw. Funeral Agent. Funeral Agent jest osoba, którą nominujemy w swoim testamencie i dajemy jej prawo do dyzpozycji naszym ciałem po śmierci. Taka osoba ma wtedy większe prawo niż żyjąca rodzina jak współmałżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo, czy inni członkowie rodziny.

Kto może zostać Funeral Agent?

Każda osoba według naszego życzenia, lecz raczej nie Funeral Director. Możemy wybrać kolegę, koleżankę, kogoś z rodziny, adminstratora naszego testamentu. Powinna to być osoba do której mamy zaufanie. Wybranie Funeral Agent jest bezpieczną metodą aby mieć pewność, że nasz pogrzeb przebiegnie tak jak sobie życzymy i że zajmie się tym odpowiedzialna osoba.

Co zrobić, aby ktoś został naszym Funeral Agent?

Aby mianować kogoś na Funeral Agent trzeba udać się do adwokata i powiedzieć, że chce się to zrobić zgodnie z prawem N.J.S.A 45:27-22. Adwokat wtedy spisze testament lub naniesie poprawke do istniejacego już testamentu. Podaję przykład treści, bo zdażyło się że adwokat nie wiedział jak to napisać:

Appointment of Funeral and Disposition Representative

“I hereby nominate, constitute and appoint (IMIE I NAZWISKO) to serve as my Funeral and Disposition Representative pursuant to P.L. 2003, c. 261. My representative shall have the authority and power to control the arrangements for my funeral and the disposition of my remains. My Executor shall notify my Representative of this appointment, and shall advise my Representative of the financial means available to carry out the Funeral and Disposition arrangements. In the event (IMIE I NAZWISKO) should predecease me or for some other reason not qualify to serve as my Funeral and Disposition Representative, then I nominate, constitute and appoint (IMIE I NAZWISKO drugiej osoby w razie gdy pierwsza osoba umrze lub nie będzie mogła się tym zająć) as my Funeral and Disposition Representative.

By izabelafuneralservice

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s