Pogrzeb świecki czyli „szyty na miarę”

Nie każdy z nas jest wierzący lub nie chce mieć pogrzebu w kościele z różnych powodów. Pogrzeb świecki często nazywany „humanistyczny” lub „szyty na miarę” jest niereligijną ceremonią pogrzebową skierowaną do ateistów, agnostyków oraz do osób wierzących ale nie potrafiących się odnaleźć w dogmatach z żadnego funkcjonującego kościoła. Celem takiego pogrzebu jest wspomnienie osoby zmarłej. Pogrzeb świecki składa się z różnych przemówien, części muzycznej, może mieć również czuwanie przy trumnie zamkniętej lub otwartej oraz pochód żałobny na miejsce spoczynku. Pogrzeb taki może mieć akcenty religijne z religi wyznawanej przez zmarłego w słowie i puszczanej muzyce . Pogrzeb świecki prowadzony jest przez specjalnego Mistrza Ceremoni który ubrany jest w czarną togę, białe rękawiczki i biały plastron, w Ameryce może to być dowolnie wyznaczona osoba. Najważniejszą częścią pogrzebu świeckiego są przemówienia na temat osoby która odeszła, wspomina się jaka była, czym się interesowała, jej osiągnięcia i zasłużenia.

Jak wygląda rozkład takiego pogrzebu:

  • Uroczystość rozpoczyna się akcentem muzycznym, mogą to być utwory puszczone z CD lub wykonywane przez śpiewaczkę, skrzypaczkę, czy innego artystę
  • Mistrz Ceremoni wita przybyłych
  • Przemówienia na temat osoby zmarłej, refleksje, podziekowania
  • Koncert okolicznościowy. Jeżeli mamy w planie puścić ulubione utwory osoby zmarłej zapowiadamy, że teraz będzie płyta z ulubioną muzyką zmarłego przyniesiona przez rodzinę zmarłego.
  • Zapowiedź odprowadzenia do grobu
  • Procesja na cmentarz
  • Pożegnanie na cmentarzu
  • Pochowanie i końcowe podziękowania

Sceneriusz takiego pogrzebu może być modyfikowany jak tylko rodzina sobie zażyczy, może być czytanie poezji, puszczenie rodzinnych filmów ze zmarłym czy slajdów ze zdjęciami. Pamietajmy że pogrzeb to podsumowanie naszego życia, ostatnie pożegnanie. Pogrzeb świecki jest bardzo otwartą ceremonią której celem jest poprostu oddanie ostatniego hołdu zmarłemu.

By izabelafuneralservice

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s