Polski cmentarz w Tengeru

W północnej Tanzanii położone jest  miasto Arusza. Miejsce to jest idealnym punktem wypadowym do najpiękniejszych parków narodowych Afryki  jak i w stronę potężnych wulakniczych szczytów takich jak np. góra Meru czy Kilimandżaro.

Przebywając w Aruszy trzeba koniecznie odwiedzić  jedno miejsce – cmentarz w Tengeru.  Jest to największy polski cmentarz w Afryce. Miejsce jest  ostatnim śladem po obozie  funkcjonującym w latach 1942–1952, w którym tymczasowe schronienie znaleź li polscy wygnańcy.

W czasie  drugiej wojny światowej pod Aruszą utworzono obóz uchodźców dla polskich sierot wyprowadzonych wraz z Armią Andersa z ZSRR. Dzieci, które przeżyły zesłanie, zostały ewakuowane do Indii oraz Iranu, a w końcu przyby do Afryki. W dalekiej Afryce, w niewielkim Tengeru, schronienie znalazło 5 tys. polskich sierot. Po wojnie na przełomie lat 40. i 50. XX wieku, większość uchodźców wyjechała do Włoch, Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii. Nieliczni wrócili do ojczyzny.

Wiele dzieci, wycieńczonych pobytem na Sybirze, nie przeżyło trudów tułaczki i zmarło u stóp wulkanu Meru, w tej dziwnej scenerii, daleko od Polski. Niewielu Polaków osiedliło się w tej okolicy na stałe. Na cmentarzu można odnaleźć ich groby z lat 60. i 80. XX wieku.

Gdy przybyłam na miejsce, czekałam chwilę na otwarcie bramy cmentarnej. Moim oczom ukazał się widok ok. 150 grobów, usłanych kwiatami porastających cmentarz magnolii, obok nich rosły inne, przepięknie kolorowe bungenwile  i jakarandy.

Odbyłam krótki spacer między grobami w milczeniu. Moją uwagę zwróciła ogromna ilość grobów dzieci. Nic dziwnego, cmentarz bowiem jest powszechnie znany jako „cmentarz dziecięcy”. Obok znajdował się niewielki budynek, gdzie wpisałam się do księgi pamiątkowej. Z zadumą i w milczeniu opuściłam to miejsce.

Anna Nieckula-Roberts

?????????????????????????????

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

???????????????????????????????

???????????????????????????????

???????????????????????????????

By izabelafuneralservice

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s