Cmentarz La Recoleta

W samym sercu stolicy Argentyny- Buenos Aires w ekskluzywnej dzielnicy Recoleta znajduje się cmentarz Recoleta (Cementario de la Recoleta). Na powierzchni około 5.5 hektara ciasno sąsiaduje ze soba prawie 4700 grobów. Powstały pod koniec XIX wieku Recoleta od początku przeznaczony był dla sławnych i bogatych Argentyńczyków. Znajdują się tu groby najważniejszych i najbardziej wpływowych obywateli kraju: naukowców, laureatów Nagrody Nobla, artystów, bohaterów wojennych i prominentnych polityków, w tym kilku prezydentów. Nasłynniejszą osobą pochowaną na cmentarzu jest Eva Peron.

Plotka głosi, że miejsce na pochówek w tym miejscu jest znacznie droższe niż niejedna nieruchomość położona w miescie. Obecnie cmentarz nie dysponuje wolnymi miejscami na nowe grobowce. Można być jednak pochowanym w rodzinnej mogile, jeśli się taką już tam posiada.

Wejście na cmentarz prowadzi przez okazałą bramę z wysokimi greckimi kolumnami. Po przekroczeniu bramy ukazuje się las   marmurowych mauzoleów z rzeźbami i kolorowymi witrażami.  Część z nich zachowana jest w bardzo dobrym stanie, inne prawie się zawalają. Miejsce to raczej nie przypomina tych odwiedzanych w Europie. Jak na wielu cmentarzach w Ameryce Południowej, w większosci grobowców trumny znajdują się nad powierzchnią ziemi. Nie pali się zniczy.   Bywa, że na trumnach ułożone są kwiaty, święte obrazki albo zdjęcia i pamiątki rodzinne. Są więc zdjęcia ślubne, zdjęcia z parad wojskowych, a także  maskotki, a nawet zdjęcia ukochanych psów.  Niektóre groby maja osobne sale, gdzie ustawiono fotele. Tam rodzina może posiedziec i pomodlić się za bliskich zmarłych. Co ciekawe, na nagrobkach na ogół podaje się tylko datę śmierci, a Argentyńczycy tłumaczą to faktem, że wszyscy ci wybitni nie znaczyli tak wiele w momencie narodzin jak w momecie swojej śmierci.

Najczęściej odwiedzanym przez turystów i Argentyńczyków miejscem jest wspomniany wcześniej grób Evity (Evy Peron). Pierwsza dama Argentyny pochowana została wyjątkowo 9 metrów pod ziemia aby nikt nie wykradł jej ciala, takie próby podobno przynajmniej raz miały miejsce. Uwielbiana do tej pory przez wiele Argentyńczyków Evita, żona prezydenta Perona, działaczka społeczna, która walczyła o lepsze życie dla najbiedniejszych zmarła na raka w wieku 33 lat w 1952 roku.

Jej grobowiec w porównaniu do sąsienich wydał mi się dość skromny jak na tak popularną osobę w Argentynie. Ciemny granitowy portal upiększały świeże kwiaty, które przynoszone są nieustannie przez odwiedzających jej grób.

Na Recoleta każdy grobowiec kryje w sobie ciekawą historie. Mnie osobiście najbardziej utkwiła w pamięci okazała biała mogiła z piekną rzeźbą młodej kobiety otwierającej drzwi do grobowca. Pochowana w tym miejscu została młoda dziewczyna o imieniu Rufina. Dziewczyna pochodziła z bogatej rodziny i świat stał przed nią otworem. W wieku 19 lat nagle zesłabła. Przybyły na miejsce lekarz oznajmił że dziewczyna zmarła wskutek zawału serca. Zrozpaczona rodzina pochowała Rufinę na Recoleta. Kilka dni później pracownicy cmentarza spostrzegli że trumna, w której leżala Rufina ma przesunięte wieko. Od razu podejrzenie padło na złodziei, którzy dawniej często grabili groby bogatych na Recoleta. Zajrzeli do środka trumny. Okazało się że wieko było porysowane od wewnatrz a ręce i głowa kobiety pokryte sińcami. Rufina nie zmarła  na zawał.   Przebudziła się w trumnie. Próbowała wszystkich sił żeby się z niej wydostac. Niestety bezskutecznie. Aż w końcu umarła zapewne z wycieńczenia i braku powietrza.

Kilka alejek dalej trudno nie zauważyc dużego posągu kobiety z psem. Wykonana z brązu rzeźba przedstawia artystkę rzeźbiarkę, która została pochowana w tym miejscu. Zaś pies siedzący u jej stóp jest dziełem zmarłej. Posąg psa wykonała na specjalne zamówienie po tym jak zwierzak padł martwy dokladnie w tym samym momencie, kiedy jego pan zginął tragicznie zabrany przez lawinę w górach. Poruszona rodzina nie tylko przez tragiczną śmierć meżczyzny, ale i niezwykłym zbiegiem okoliczności śmierci jego czworonożnego przyjaciela zabiegała o wykonanie jego pomnika. Dzisiaj zdobi gobowiec jego twórczyni.

Słynna nekropolia została uznana w 2011 roku przez BBC za jeden z pięciu najlepszych cmentarzy na świecie. W 2013 roku CNN uznało Rekoletę za jeden z dziesięciu najpięknieszych na świecie. Faktycznie, przechadzając się w cieniu wysokich araukarii podziwiałam pięknie zdobione mogiły. Mijały mnie kolorowe koty. A wąskie alejki gdzieniegdzie pokrywały lawendowe płatki kwiatȯw, które opadły z rozłożystych drzew jakarandy. Pięknie kwitnące jakarandy upiekszają całą metropolię Buenos Aires. Nic dziwnego że miasto nazywane jest „Paryżem Ameryki Południowej”.

Anna Roberts

 

r18 r17 ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ??????????????????????????????? ???????????????????????????????

By izabelafuneralservice

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s