Pogrzeb nienarodzonych dzieci

Były w naszych marzeniach i tam pozostaną…”
Pogrzeb nienarodzonych dzieci

W 2013 roku na cmentarzu komunalnym w Jastrzebiu Ruptawie stanął pomnik i grób upamiętniający nienarodzone dzieci na którym widnieje napis „Były w naszych marzeniach i tam pozostaną…” – jaki piękny hołd dla tych dzieci. Szczątki nienarodzonych dzieci, które były do tej pory traktowane jako odpad medyczny będą na życzenie rodziców spopielane i urna będzie mogła być złożona własnie do tego grobu. W Ameryce na każdym cmentarzu znajduje się specjalna sekcja dla dzieci. Takie miejsce na cmentarzu kosztuje ok $500. Statystyki podają że 1 na 4 ciąże kończy się poronieniem. Tylko w Ameryce następuje prawie milion poronień rocznie co stanowi około 20% ciąż. Należy dodać do tego ponad 25,000 dzieci które rocznie rodzi sie martwe (po 20 tygodniu ciąży). Duży procent takich ciąż szczególnie w ostatnich miesiącach kończy sie porodem, więc kobieta w ciąży przechodzi dodatkowy stres bo wie, że musi urodzić martwe dziecko. Osobom ktore nie przeżywały nigdy podobnej sytuacji jest bardzo trudno zrozumieć potrzebę żałoby takich rodziców. Śmierć nienarodzonego dziecka zmienia wielu rodziców na całe życie. Społeczeństwo często odbiera im prawo do żałoby gdyż taka żałoba jest źle postrzegana przez otoczenie, które niekiedy uważa matkę za niestabilną psychicznie. Kobieta która traci dziecko przed narodzeniem bardzo często pozostawiona jest sama w żałobie, znajomi się odsuwają, każdy chce to przemilczeć. Osieroceni rodzice nie tylko przeżywaja żałobę, są niezrozumiani przez otoczenie ale również stają się ofiarami, gdyż wszyscy automatycznie szukają winnego. Pierwsze podejrzenia zawsze padają na kobietę że „pewnie nie dbała o siebie” a „pewnie to jej wina” „pewnie coś podnosiła”..co jest często raniące i nieprawdziwe. Gdy nastąpi poronienie, aborcja, czy śmierc nienarodzonego dziecka oprócz szoku i smutku jaki przeżywa matka to jeszcze musi podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji czy chce pochować dziecko/płód, czy zostawić w szpitalu. Legalnie nie musi sie mieć pogrzebu czy kremacji w takim przypadku. Jeżeli decyduje się na pochówek lub kremacje po 20 tygodniu ciąży wydawany jest specjalny akt zgonu dla nienarodzonego dziecka (Fetal Death Certificate) na którym godzina porodu jest godziną śmierci. Taki akt zgonu jest dostępny tylko dla rodziców, a dane medyczne wykorzystywane są do różnych statystk dotyczących matek w ciąży aby ustalić przyczynę zgonu, czy wprowadzić programy socjalne dla kobiet w ciąży. Na takim akcie możemy nadać dziecku imie, jeżeli zaś nie chcemy to wpisujemy Baby Boy/Baby Girl i nazwisko.

Wielu osobom wydaje się, że żałoba w takim przypadku nie ma miejsca, bo dziecko urodziło się martwe, ale czy tak myśli matka która od miesięcy czuła kopanie dziecka, która do niego mówiła, która oprawiła zdjecie sonogramu w ramce? Przecież jak często po pierwszym sonogramie gdy wiemy, że to będzie chłopczyk, czy dziewczynka zaczynamy już wołać nienarodzone jeszcze dziecko tym imieniem, robić zakupy ubranek niebieskich lub różowych, malować i dekorować pokój, planować chrzciny. Żałoba dla takiej kobiety jest bardzo trudna i skomplikowana i nigdy nie powinna być minimalizowana. Dla każdej takiej matki było to dziecko z którym wiązała i planowała przyszłość, dziecko na które czekała cała rodzina. Rodzice często po stracie dziecka boją się, że z czasem zapomną o tym dziecku więc ich żałoba jest bardzo trudna. Często słyszymy że czas goin rany, ale prawda jest taka, że rana zawsze zostaje tylko my uczymy się z nią żyć. Rodzice w żałobie chcą się podzielić swoim bólem, zdarza się w takich sytuacjach, że kobiety same się obwiniają za śmierć dziecka więc wysłuchanie ich tragedi i poświecenie im czasu jest bezcenne. Pamietam jak dzisiaj pogrzeb rodziny muzulmanskiej gdzie kobieta poroniła chłopczyka w 4 miesiącu ciąży. Był to luty, zima w pełni gdy spotkaliśmy się na cmentarzu przy grobie dziecka. Na pogrzeb przyszło prawie 100 osób, ceremonia nad samym grobem trwała na mrozie ponad 2 godziny. Byly inspirujące przemowy o miłości, o pieknie i znaczeniu życia nienarodzonego dziecka, o tym jak jego śmierć dotkneła każdą osobe która przyszła na pogrzeb, o tym jak kobieta która nosiła to dziecko była wyróżniona, że mogła nosić w sobie nowe życie. Był to piekny pogrzeb, a oparcie jakie ta kobieta otrzymała na cmentarzu było niesamowite i dla mnie samej bardzo budujące.

Gdy rodzina decyduje się na pogrzeb musimy być bardzo ostrożni w słowach. Nie powinno się mówić: Bóg tak chciał, jeszcze masz inne dzieci, czy że jesteś młoda, bedziesz miała jeszcze dzieci. To nie o to chodzi co mamy, a i przecież tez nie wiemy, czy będzie ona mogła mieć więcej dzieci. W takim momencie matka i jej bliscy potrzebują naszego oparcia, gdyż teraz przeżywa stratę i żałobe TEGO właśnie nienarodzonego dziecka. Gdy nie wiemy co powiedziec i brakuje nam słów wystarczy jedynie przytulić matke, wysłać kartkę, kwiaty, czy zamówic mszę świętą w intencji rodziny.

Na jednym takim pogrzebie mieliśmy zamówione białe malutkie różyczki, które każdy składał na trumienkę. Pamietajmy ze planowanie pogrzebu jest częścia żałoby. Jeżeli nie jesteśmy gotowi na ceremonię pogrzebową to można przeprowadzić kremację i zorganizować pogrzeb w późniejszym czasie. Natomiast gdy nie decydujemy się na zabranie dziecka/płódu ze szpitala to jest możliwość przeprowadzenia w pozniejszym czasie tzw. memorial service. Zanim wyjdziemy ze szpitala również możemy poprosić o odcisk palca, czy stópek dziecka. Jeżeli matka nie decyduje się na nic, naszym zadaniem jest uszanować tą decyzję i ją wesprzeć.
Pamiętajmy również że nie tylko matka przechodzi okres żałoby ale również ojciec, czy rodzeństwo które czekało na braciszka czy siostrzyczkę, dziadkowie co czekali na wnuka. Śmierc nienarodzonego dziecka dotyka wiele osób.

Urna

By izabelafuneralservice

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s