Dlaczego robimy pogrzeby?

Pogrzeb traktowany jest jako jeden z podstawowych i religijnych obowiazkow wobec zmarlego czlowieka. Ceremonia pogrzebowa ma na celu ulatwienie bliskim zaakceptowac smierc. Czasami slysze jak niektorzy mowia:“nie chce zadnego pogrzebu”, „skremuj mnie i rozsyp w lesie…szkoda pieniedzy na pogrzeb… Oczywiscie, ze latwo nam sie tak mowi, gdy my sami nie przezywamy zaloby, gdy my nie tesknimy a swiat nie obrocil sie nam po stracie drogiej osoby do gory nogami. Wowczas zastanawiam sie slyszac takie slowa czy ci co tak mowia pomysleli choc przez przez chwile o innych, a nie tylko o wlasnej osobie. Czy pomysleli o tych, ktorzy ich kochaja, o zonie, mezu, dzieciach – o tych wszystkich co beda za nimi tesknic…Rozmawiajac ostatnio z corka przy domowym stole wymienialysmy swoje zdania na rozne tematy. Gdy jej powiedzialam jaki chce pogrzeb to ona odpowiedziala, ze ona chce miec rozowa trumne! Nigdy nie jest zawczesnie aby rozmawiac na te tematu z rodzina, z dziecmi. Obie chcemy miec tradycyjne ceremonie pogrzebowe z pochowaniem trumny na cmentarzu, po chrzescijansku. Pamietajcie panstwo, ze pogrzeby organizowane sa z mysla o zywych. Idac na pogrzeb idziemy nie tylko pozegnac zmarlego ale glownie wesprzec tych co zostali. Na pogrzeby przychodza ludzie ktorzy znali zmarlego kilka lat, jak i ci co z nim mieszkali czy pracowali nawet 50 lat temu. Setki, a czasem nawet tysiace ludzi przewija sie przez cale nasze zycie. To na pogrzebach odnawiaja sie znajomosci, jest to czas kiedy czesto zjezdza cala rodzina, dzieci, kuzyni ktorych nie mamy okazji widziec na codzien.

Nawet skromny pogrzeb moze byc piekny. Gdy umiera actor, czy inny celebryta to pogrzeby sa emitowane w telewizji, pokazywane zdjecia w gazetach. Kto powiedzial, ze nasze zycie nie jest warte celebracji?

Czasem czytam nekrolog w gazecie: „na zyczenie zmarlego nie bedzie pogrzebu”. Co to o nas mowi? Ze nasze zycie nie bylo niczego warte, ze nikt nie bedzie po nas tesknil? Jak tak bedziemy podchodzic do pogrzebow to dokad zmierza nasze spoleczenstwo i jaka bedzie jego przyszlosc? “Funeral is not a day in a life, funeral is a life in a day”

Gdzie mnie pochowasz?

Wybór miejsca pochówku jest tak samo ważny jak pogrzeb. Wybierając miejsca musimy sobie odpowiedzieć na pare pytań: Czy chcemy miec grób czy mauzoleum? Jeżeli będziemy kupować grób, czy mauzoleum to czy tylko dla siebie, czy również dla współmałżonka, a może od razu grobowiec rodzinny dla pozostałych członków rodziny. Jak wszędzie z każdym rokiem ceny na cmentarzu również rosną. Wybierając cmentarz musimy być bardzo ostrożni. Każdy cmentarz, czy mauzoleum ma swoje przepisy i restrykcje. Potrzeba się zapoznać, czy można przynosić swoje kwiaty i znicze. Tak samo dotyczy to mauzoleów – są takie że nie wolno absolutnie nic przynosić, ani kwiatów ani świeczek, ani nawet przylepić zdjecia, czy kartki. Kupując miejsce w mauzoleum, można wybrać w środku w budynku lub na powietrzu. Kupując na powietrzu musimy wziaść pod uwagę, że jest to na otwartej przestrzeni i nie zawsze jest odpowiednia pogoda żebyśmy mogli tam stanąć. Miejsce w środku pozwala na odwiedzanie zmarłego cały rok bez względu na pogodę. Kupując grób dostajemy akt własności. Zanim państwo podejmą decyzję radzę odwiedzić kilka miejsc i wybrać takie, które nam sie podoba. Lepiej sobie wcześniej zaplanować, niż potem postawić rodzinę przed taka trudną decyzją. Decyzje podejmowane podczas tak dużego stresu jakim jest utrata kogoś bliskiego mogą nie być o końca trafne. Każdy z nas powinien sam o tym zawczasu zadecydować. Kupujac miejsca na cmentarzu wczesniej mozemy zoaszczedzi duzo tysiecy dolarow. Bardzo czesto mozna oplate rolzyc sobie na rate.

 

By izabelafuneralservice

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s