Co zrobić z urną z prochami?

Niby nie powinno być z tym problemu, a jednak gdy przychodzi do urny z prochami, bardzo często jest dylemat. Decydując się na kremację, w dalszym ciągu możemy zrobić wystawienie, msze z trumną lub urną, lub Memorial Service. Dla jednych prochy są tak samo traktowane, jak ciało zmarłego dla innych „to tylko prochy”. Według wiary rzymsko-katolickiej prochy powinny być pochowane na cmentarzu, Kościół jest przeciwko trzymaniu prochów w domu, a tym bardziej krytykuje rozsypywanie ich.
Prawo polskie zabrania trzymania prochów w domu, prochy muszą być pochowane. Sprowadzając prochy do Polski, musimy mieć pozwolenie ze starostwa, gdzie wyraźnie jest napisane, że prochy muszą być pochowane na podanym przez rodzinę cmentarzu.
Gdy chodzi o transport prochów do Polski pamiętajmy, że przygotowane dokumenty muszą być takie same jak w przypadku dokumentów przy transporcie ciała. Profesjonalny dom pogrzebowy powinien załatwić wszystkie dokumenty i dać rodzinie razem z urną.
Przewożąc samemu urnę, pamiętajmy, że musimy mieć ją przy sobie w bagażu podręcznym z kompletną dokumentacją. Prawo amerykańskie dotyczące prochów i ich transportu nie ma tak wielu restrykcji, jak polskie. Oczywiście można pochować prochy na cmentarzu, ale również można legalnie trzymać je w domu, rozsypać w oceanie 3 mile od brzegu (po uprzednim uzyskaniu pozwolenia od odpowiednich władz), rozsypać na cmentarzu w tzw. „scattering gardens”.
Ostatnio bardzo popularne są pochówki w tzw. niche (krypcie) w mauzoleum. W Ameryce można również podzielić prochy na kilka urn czy włożyć do biżuterii. Jeżeli osoba decyduje się na rozsypanie prochów, radze nie robić tego zbyt pochopnie, w emocjach, bo bardzo wiele osób później żałuje tej decyzji, niby brzmi egzotycznie, ale my jednak jesteśmy wychowani, że nasi przodkowie zawsze spoczęli w grobie, gdzie, gdy przyjdzie żałoba możemy się udać.

urn

By izabelafuneralservice

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s